Domy drewniane, szkieletowe producent

Producent domów z drewna

Wszystko, co musisz wiedzieć o drewnianych domach szkieletowych

 

Drewniane domy szkieletowe są eleganckie i często bardziej przyjazne środowisku niż domy murowane. Powstają szybko i, wbrew nadal powtarzanym mitom, są wytrzymałe, dobrze izolują ciepło (mogą być nawet energooszczędne lub pasywne), a do możliwości projektowe są tak szerokie, jak w przypadku domów murowanych. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o szkieletowych domach z drewna.

 

Projekt domu z drewna – czy możliwości są ograniczone?

 

Panuje przekonanie, że inwestorzy, którzy chcą zamieszkać w drewnianym domu szkieletowym, mają ograniczone możliwości co do wyboru projektu. Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie projekty stworzone z myślą o domach drewnianych, takie stwierdzenie być może byłoby bliskie prawdzie. Dlaczego? Domy drewniane są nadal w Polsce mniej popularne niż domy murowane, a co za tym idzie, dostępność projektów stworzonych z myślą o drewnianych domach szkieletowych, jest mniejsza. Jednak musisz wiedzieć, że dom drewniany może zostać zbudowany według projektu domu murowanego, a to już znacznie zwiększa możliwości. Niemal każdy projekt domu murowanego można zrealizować w technologii drewnianej. W związku z tym możliwości w obu przypadkach są prawie identyczne.

 

Czas budowy – jak powstaje dom z drewna?

 

Domy szkieletowe powstają szybko, nawet w 3 miesiące, m.in. dlatego, że nie ma konieczności wykonywania większości prac mokrych, które przeprowadza się podczas budowy domu murowanego. Wyjątkiem jest wylewanie fundamentów, chociaż etap ten trwa zwykle stosunkowo krótko. Niska waga szkieletowych domów z drewna powoduje, że na wylanie fundamentów potrzeba mniej materiałów, a co za tym idzie – mniejszego budżetu, niż w przypadku domów murowanych.

Domy z drewna mogą powstawać o każdej porze roku (wyjątek stanowi wylewanie fundamentów, które przeprowadza się najczęściej w ciepłych miesiącach). Składa się je na placu budowy z prefabrykowanych komponentów (powstałych wcześniej w halach produkcyjnych). Gotowe elementy łączy się ze sobą przy pomocy specjalistycznych, zaawansowanych technologicznie mocowań. Zewnętrzne ściany domów szkieletowych wykańcza się np. oblicówką z drewna, tynkiem czy płytami klinkierowymi – wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chce uzyskać inwestor.

 

Warto wiedzieć!

 

Grubość ścian domów z drewna jest mniejsza niż grubość ścian w domach murowanych. Dzięki temu można zyskać dodatkową powierzchnię użytkową. Szacuje się, na każde 100 m2 powierzchni zyskuje się 10-11 m2 dodatkowego miejsca. To, że ściany są stosunkowo cienkie, nie oznacza, że mają gorsze parametry np. termoizolacyjne niż ściany w domach murowanych.

 

Izolacja ciepła – czy dom szkieletowy może być energooszczędny?

 

Nadal pokutuje przekonanie, że domy szkieletowe są nieszczelne i zimą szybko się wychładzają. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne domy drewniane mogą być energooszczędne, a nawet pasywne. Wszystko dzięki wykorzystaniu odpowiednich, zaawansowanych technologicznie materiałów.

 

Przegrody zewnętrzne, które powstają w halach produkcyjnych, wykonuje się z przygotowanego wcześniej, odpowiednio wysuszonego drewna. By zyskać odpowiedni wskaźnik przepuszczalności ciepła oraz pożądane parametry energooszczędności, do produkcji ścian wykorzystuje się m.in. paroprzepuszczalne folie, pokryte mikro otworami. Dzięki otworom możliwe jest odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu na zewnątrz, ale co niezwykle ważne, nigdy w przeciwnym kierunku. Zadaniem folii jest osuszanie materiału izolującego, ocieplającego dom. Folią pokrywa się zarówno ściany, jak i dach.

 

Na ścianach wewnętrznych wykorzystuje się inny rodzaj folii – folie izolujące. Chronią one ściany przed wnikaniem w ich głąb pary powstałej wewnątrz budynku (np. podczas kąpieli, suszenia prania czy gotowania).

Ściany domów drewnianych ociepla się materiałem izolującym o grubości 15-20 cm, a dach materiałem o grubości 25-30 cm. Najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę kamienną lub mineralną, a czasem także pianę poliuretanową.

Warto wspomnieć też, że w energooszczędnych domach z drewna montuje się zwykle okna z trójwarstwowymi szybami, a stolarkę umiejscawia się najczęściej od strony południowo-zachodniej.

 

Trwałość domu z drewna – czy domy drewniane są tak trwałe, jak murowane?

 

To, że domy szkieletowe powstają szybko i składa się je na placu budowy z gotowych elementów, a przegrody są wykonane z drewna, nie oznacza, że takie konstrukcje są mniej trwałe niż budynki murowane. Do budowy domów drewnianych wykorzystuje się odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane drewno, a także wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne materiały budowlane. Szkieletowe domy z drewna mogą być tak samo trwałe, jak domy budowlane, a świadczą o tym m.in. około 100-letnie budynki w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii.

 

Drewno do budowy domu – jak jest przygotowywane?

 

Do budowy drewnianych domów szkieletowych wykorzystuje się certyfikowane drewno, wytrzymałe i odporne na działanie owadów czy czynników atmosferycznych. Drewno suszy się komorowo, w przystosowanych do tego halach, w których wilgotność oraz ciśnienie są regulowane przy pomocy programów komputerowych. Następnie drewno jest strugane i frazowane na krawędziach oraz impregnowane.

 

Aby wybrać odpowiednie drewno do budowy domu szkieletowego, bierze się pod uwagę m.in. ciężar drewna, jego właściwości fizyczne (np. higroskopijność czy przewodzenie ciepła), wytrzymałość mechaniczną i odporność na czynniki atmosferyczne (zmiany temperatur, deszcz, wiatr, mróz czy promienie UV) oraz biologiczne (pleśń, grzyby).

Do budowy domów drewnianych wykorzystuje się najczęściej modrzew, świerk, jodłę czy sosnę.

 

Użytkowanie domu z drewna – czy jest komfortowe?

 

Nowoczesne szkieletowe domy z drewna charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów do wnętrz nie docierają hałasy z zewnątrz, a dźwięk między pomieszczeniami wewnątrz nie przenosi się nadmiernie. Aby wygłuszyć dźwięki kroków między kondygnacjami, stosuje się specjalne usztywnienia i wzmocnienia.

W domach drewnianych panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat. Maja na to wpływ zdolności drewna do samoregulacji wilgotności. Wnętrza drewnianych domów szybko nagrzewają się zimą, a latem zapewniają przyjemny chłód.

 

Drewniane domy nie wymagają też zwiększonych nakładów pracy na ich konserwację i renowację. Oczywiście drewno musi być zabezpieczone, by nie padło ofiarą np. insektów, jednak elementy konstrukcyjne są odpowiednio zabezpieczane już na etapie produkcji. Mieszkańcy powinni dbać o drewniane elementy, takie jak podłogi, parapety czy drewniane belki, jednak dostępność impregnatów, lakierów czy preparatów zabezpieczających drewno jest tak duża, że nie powinno to nikomu przysparzać kłopotów.

 

Poza tym domy szkieletowe dają duże możliwości podczas przebudowy czy remontu. Łatwiej niż w domach murowanych przesunąć, postawić czy usunąć ściany, wdrożyć instalacje czy dobudować kolejne moduły.

Drewniane domy szkieletowe to domy przyszłości. Są niezwykle estetyczne, pozostawiają ogromne możliwości projektowe, mogą być energooszczędne lub pasywne, a do tego są przyjazne środowisku. Aby cieszyć się pięknym, wygodnym i energooszczędnym domem, warto do współpracy zapraszać wyłącznie firmy, które specjalizują się w budowaniu domów w takiej technologii.

Zespół

NARDOS HOUSE