Od czego zacząć budowę domu z drewna

Czas na budowę domu z drewna

Niezależnie od tego, z jakich materiałów ma powstać dom, jego budowa jest kosztownym i czasochłonnym procesem, na który składa się wiele etapów. Kluczowy będzie oczywiście dobrze przygotowany projekt, ale równie ważna będzie jego realizacja – profesjonalna pod względem materiałów, ekipy i zaplecza technicznego. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego domu murowanego na rzecz tego z drewna, na korzyść którego przemawia oczywiście szereg zalet. Na popularności zyskują domy z drewna, szkieletowe, z bali czy modułowe. Przy dobrej organizacji mogą one powstać w przeciągu kilkunastu miesięcy.

 

Budowa domu drewnianego w praktyce – od czego zacząć?

 

Zanim na działce pojawią się jakiekolwiek fundamenty, należy zacząć od oczyszczenia i wyrównania gruntu. Na tak przygotowanej powierzchni można postawić fundamenty, najlepiej o podstawie w postaci stalowej konstrukcji, jeśli chcemy zwiększyć ich solidność i poprawić wentylację. Już na etapie wznoszenia fundamentów trzeba zadbać o optymalne miejsce dla systemu rurowego. Kolejnym etapem będzie wykonanie konstrukcji szkieletowej z wcześniej wybranego gatunku drewna. Na uwadze powinno się mieć zarówno jego gatunek, jak i jakość, co będzie miało bezpośredni wpływ na trwałość budynku i jego walory estetyczne. Na tym materiałem budowlanym nie należy oszczędzać, ale wybrać starannie wyselekcjonowane i wysokogatunkowe drewno. Upewnić trzeba się co do odpowiedniego zabezpieczenia surowca przed działaniem wilgoci i szkodników.

Jaki gatunek drewna sprawdzi się najlepiej do budowy domu? Do stworzenia konstrukcji, na podłogi i schody idealnie nadaje się świerk. Do bali konstrukcyjnych zaleca się wybrać jodłę. Za najbardziej sprawdzony gatunek drewna konstrukcyjnego uznaje się modrzew. To samo dotyczy sosny, którą można wykorzystać w przypadku podłóg, okien, drzwi. Płyty i wełna drzewna w wersji sosnowej z pewnością będą dobrym wyborem. Na uwadze przy wyborze drewna należy mieć poziom jego wilgotności – parametr ten nie może przekraczać 18%. Sprawdzić trzeba to, czy nie jest pokryty pleśnią, grzybami, śladami po obecności insektów. Drewno do budowy domu drewnianego musi być dobrze wysuszone – w sposób naturalny lub komorowo, gdzie w przypadku tego drugiego znika konieczność impregnowania.

 

Mamy podstawy i co dalej? Czas przejść do kolejnych etapów budowy

 

Mając już wybrany odpowiedni surowiec, można przejść do wykonania konstrukcji szkieletowej, czyli do postawienia podłóg, ścian nośnych i działowych, stropu. Do tego dochodzi jeszcze izolacja termiczna, akustyczna, przeciwwilgociowa i przeciwwiatrowa. Każdy inwestor musi zadbać o to, aby wnoszony dom został dobre zaizolowany, co ma szczególne znaczenie w przypadku tego użytkowanego przez cały rok. Wszelkie straty ciepła generują straty i zwiększają koszty związane z ogrzewaniem. Pomimo tego, że drewno samo w sobie dobre izoluje ciepło, istotne będzie odpowiednie zaplanowanie układu warstw izolujących. Ponownie nie sprawdzą się tanie rozwiązania w postaci zwykłej papy izolacyjnej. Zaleca się inwestycję w profesjonalne folie, co przełoży się na optymalną wentylacje. Mając już wniesioną bryłę domu, można przejść do prac związanych z zewnętrznymi elementami, zająć się schodami wejściowymi i gankiem. Budowa domu drewnianego wymaga przewidzenia miejsca na instalację gazową i elektryczną, którą rozprowadza się nie tylko w ścianach, ale też w stropach. Dopiero potem można przystąpić do wykonania elewacji. Do wyboru mamy tynk, deski i płytki klinkierowe. Na koniec przychodzi czas na prace wykończeniowe.

 

Postaw wyłącznie na fachowców

 

Decydując się na domy z drewna, należy dobrze przemyśleć to, komu zlecimy realizację wybranego projektu. Niezależnie od tego czy dotyczy ona domku letniskowego czy takiego całorocznego o dużej powierzchni, od wykonawców należy wymagać profesjonalizmu, potwierdzonych umiejętności i doświadczenia. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko popełnienia przeróżnych błędów, co niestety będzie niosło za sobą poważne konsekwencje wraz z upływem czasu. Ekipa budowlaną musi dysponować odpowiednimi kwalifikacjami do wykonania zdania i dysponować niezbędnym sprzętem oraz pracować zgodne z projektem i obwiązującą sztuką budowlaną. Wszystkie wymagania należy zawrzeć w umowie, łącznie z harmonogramem poszczególnych prac i zadań do wykonania na każdym etapie budowy. Upewnić trzeba się co do tego, że za całość prac będzie odpowiadała jedna firma.