Domy szkieletowe pod klucz

Czym różni się dom szkieletowy od domu murowanego?

Domy szkieletowe są ostatnio hitem wśród firm budowlanych. Pozwalają na bardzo szybkie postawienie domu w stanie surowym, ale również pod klucz. Dzięki szybkiemu sposobowi ich stawiania możemy już w 3 miesiące mieć wstępnie wykończony dom, który będzie wymagał od nas wybrania podłóg, czy koloru ścian. Sprawdźmy, czym różni się dom szkieletowy od domu murowanego.

 

Jaka jest różnica między domem szkieletowym a domem murowanym?

Dom szkieletowy jest wykonywany z gotowych, drewnianych komponentów. Przyjeżdżają one na miejsce budowy już w gotowych paczkach, dzięki czemu nie trzeba ich szczególnie składać. Ekipa budowlana wykonuje wylewkę betonową pod fundamenty, by na nich osadzić już gotowe ściany. Są one tak skonstruowane, by móc je dodatkowo ocieplić np. za pomocą bardzo ekologicznej wełny mineralnej o dobre izolacji akustycznej i cieplnej. Dzięki niej nie mamy problemów z tzw. mostkami cieplnymi, które mogą sprawić, że dom zbyt szybko będzie tracił ciepło. Później ściany są tynkowane od wewnątrz oraz od zewnątrz i na nie nasadzany jest dach. Samo wykończenie ścian trwa około 4 tygodnie. Domy murowane najczęściej wykonywane są z pustaków, które układa się pojedynczo, dlatego czas budowy domu znacznie się wydłuża. Dzięki wykorzystaniu gotowego szkieletu drewnianego, budowa jest znacznie krótsza. Dodatkowo nie musimy obawiać się o szczelność ścian. Dom szkieletowy posiada również znacznie lżejszą konstrukcję od domu murowanego. Przy budowie domu murowanego niestety potrzebne jest więcej materiałów, a także istnieje ryzyko dużej straty cennego czasu na dowożenie kolejnych elementów. Domy szkieletowe pozwalają skrócić ten czas, ponieważ przy niewielkich domach wystarczy jeden transport materiałów budowlanych w postaci gotowych ścian, a także ocieplenia.

Domy murowane wymagają również znacznie cięższego sprzętu do wykonania np. konstrukcji żelbetowych przez co sam koszt budowy domu znacznie wzrasta. Wiele firm budowlanych posiada taki sprzęt, jak podnośniki, ale często musi być on dodatkowo wypożyczany. Domy szkieletowe przez to że są lżejsze, nie potrzebują tak dużej ilości sprzętu budowlanego.

 

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Domy drewniane szkieletowe są tańsze w budowie niż domy murowane. Dają bardzo dobrą izolacyjność cieplną, dzięki wykorzystaniu takich technologii, jak choćby rekuperacja. Dzięki niej istnieje możliwość częściowego odzyskiwania ciepłego powietrza, co znacznie zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo w ekologicznych domach szkieletowych montowane są takie rozwiązania, jak kominki z płaszczem wodnym, co również ma wpływ na oszczędność energii cieplnej. Podczas ogrzewania domu ogrzewa się również woda użytkowa, co może dać długofalowe oszczędności. Dodatkowo koszt wybudowania domy szkieletowego jest mniejszy, co sprawia, że więcej naszych środków można przeznaczyć na dodatkowe rozwiązania, w postaci choćby kolektorów słonecznych, czy pompy ciepła, która pozwoli na stworzenie jeszcze bardziej ekonomicznego i ekologicznego domu. Nowoczesne domy szkieletowe dają nam gwarancję nie tylko oszczędności a materiałach, ale również indywidualnie dobranego do na projektu.