Naturalny i energooszczędny

Dom z drewna

Naturalny i energooszczędny całoroczny dom drewniany

Domy drewniane są bardzo często wybierane wśród projektów architektonicznych. Równie często wybiera się nadal domy murowane, jednak domy drewniane cieszą się popularnością i są bardzo stylowe. Czy warto zdecydować się na dom drewniany?

 

Dlaczego warto mieć dom drewniany?

Obecna technologia budowlana pozwala na wybudowanie bardzo nowoczesnego domu drewnianego. Nie są to domy budowane jedynie z desek, znane nam z lat 20’. Obecnie nowoczesne domy drewniane swoim wyglądem wcale nie odstają od domów murowanych. Są one nieco droższe w wykonaniu od domów murowanych, ale na pewno nadrabiają swoim stylowym wyglądem. Poszukiwanie odpowiednich materiałów do domu drewnianego jest bardziej czasochłonne, ale z kolei mamy możliwość skrócenia czasu budowy, decydując się na zakup gotowego domu szkieletowego. Cały szkielet domy jest przenoszony na miejsce budowy, dzięki czemu czas budowy może być znacznie krótszy, niż w przypadku domów murowanych. Dodatkowo istnieją firmy, które zajmują się stawianiem domów drewnianych z gotowych komponentów. Tzw. domy kanadyjskie, o drewnianym szkielecie (domy szkieletowe) i jednym poziomie są wyjątkowo tanie i zaskakująco szybko powstają. Na miejsce dojeżdżają oprócz szkieletu jedynie drewniane ściany, które są już odpowiednio docięte i można je spokojnie montować do szkieletu. W przypadku domów murowanych musimy niestety liczyć się z tym, że wykonywane będą tzw. prace mokre, w tym wylewki betonowe. Niestety są one najbardziej czasochłonne, ponieważ samo wysychanie tynku na ścianach trwa około 2-3 dni przy niesprzyjającej pogodzie. Oczywiście w tym czasie ekipa budowlana może zająć się innymi pracami, mimo wszystko prace mokre są najbardziej czasochłonne. Aby móc szybciej zobaczyć efekty, można zdecydować się na budowę domu drewnianego, gdzie prace mokre są minimalne i ograniczają się do wykonania wylewki pod fundamenty oraz wykonania prac wykończeniowych w domu, już po postawieniu ścian.

 

Domy drewniane wbrew pozorom mogą również odznaczać się niezwykłą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne i dawać odpowiednią izolację cieplną. By ogrzać dom drewniany wcale nie potrzebujemy większych środków pieniężnych. Wystarczy kominek z płaszczem wodnym lub rekuperacja. Dodatkowo ściany domu drewnianego są tak samo izolowane, jak ściany w domach murowanych. Najczęściej używane są w tym celu wełna mineralna lub styropian. Wiele energooszczędnych domów drewnianych jest tak samo opłacalna jeśli chodzi o ich ogrzewanie co domy murowane. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz materiałów, dających świetna izolację cieplną.

 

Wyciszenie domu drewnianego jest dość kłopotliwe, ponieważ stropy są dość cienkie. Można natomiast sprawić, że stop będzie nieco większy, przez co łatwiej będzie nam o izolację akustyczną. W nowoczesnych domach drewnianych takie rozwiązanie problemu dają właśnie znacznie grubsze stropy.

 

Dom drewniany – ciekawe rozwiązania konstrukcyjne

Wiele osób decydując się na dom z drewna chce, by posiadał on jedynie drewnianą konstrukcję, a w środku miał ściany tynkowane, jak w domach murowanych. Jest to możliwe, dzięki takim rozwiązaniom jak częściowo drewniane projekty domów. W takich planach ściany zewnętrzne domu są drewniane, natomiast w środku ściany są tynkowane. Można również zdecydować się na podmurówkę oraz przy projektowaniu domu nieco powiększyć projekt domu o murowaną piwnicę. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Może być to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają miejsca na przechowywanie niepotrzebnych na co dzień rzeczy. W domach  drewnianych nie musimy wszystkich elementów wykończenia wykonywać z drewna. Mile widziane są nowoczesne kamienne płytki, które idealnie komponują się z drewnem, kaflowy kominek również nada pomieszczeniu klasycznego wyglądu. Drewniany dom może mieć również dość nowoczesny wygląd i tylko niektóre elementy elewacji mogą pozostawać drewniane. Drewno jest bardzo plastycznym i jednocześnie klasycznym materiałem, dlatego można łączyć je w różnych kombinacjach.

 

Producent domów drewnianych Nardos House