Drewniane okna

Okna Drewniane – wady i zalety

Drewniane okna często kojarzą nam się z dawnym budownictwem. Wracają one jednak do łask i coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w swoim domu. Najwięcej okien pochodzi z materiału zwanego PCV i są to popularnie nazywane okna plastikowe. Okna drewniane są nieco droższe, ale mają również wiele zalet. Sprawdźmy, czemu warto je montować w domu.

 

Zalety okien drewnianych

 

Ramy drewniane okien są obecnie o wiele bardziej estetyczne. Idealnie nadają się do wnętrz oraz budynków, które są klasyczne, tj. również wykonane z drewna np. z drewnianych bali. Stanowią niebywale estetyczną ozdobę. Ich kolorystykę możemy również znacznie lepiej dobrać do naszego wnętrza. Drewniane ramy okien również mają nieograniczoną prawie liczbę wariantów, dzięki czemu możemy wybrać idealny wariant kolorystyczny do naszego domu i połączyć w ciekawą aranżację.

Ramy drewniane wbrew pozorom są również wyjątkowo wytrzymałe, a przy okazji sprawiają, że można je produkować w większych formatach, niż okna z PCV. Dzięki wysokiej sztywności znacznie lepiej chronią one przed zimnym powietrzem oraz hałasem.

Fachowcy, zajmujący się montażem różnych ram okiennych wskazują, że ramy drewniane są znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, ale również są znacznie prostsze w konserwacji oraz można je impregnować, co znacznie przedłuża ich żywotność. Za pomocą impregnatu z filtrem UV możemy skutecznie uchronić je przed działaniem światła słonecznego. Pozwala to również przeciwdziałać ich blaknięciu, czy pękaniu. Dobrze zaimpregnowane ramy drewniane mogą przetrwać nawet 50 lat.

Ogromnie pozytywną cechą okien drewnianych jest ich funkcjonalność, dzięki czemu mogą one być antywłamaniowe. Do ram drewnianych można również wsadzić zarówno szyby standardowe, jak również te o większej grubości. Dzięki temu zyskamy znacznie lepszą izolację akustyczną oraz ochronę przeciwsłoneczną. Istnieją również szyby, które zapobiegają odbiciu się promieni słonecznych, co jest bardzo pozytywne np. w biurach.

 

Niewątpliwą zaletą okien drewnianych jest ich dekoracyjność. Można je praktycznie dowolnie stylizować i dodawać dekoracje, takie jak szprosy. Łatwo można je również odrestaurować, czego nie zrobimy już z oknami PCV.

Dzięki swojej niezwykłej plastyczności można je praktycznie dowolnie kształtować oraz rzeźbić. Polakierowanie ich oraz pomalowanie na dowolny kolor, sprawi, że idealnie wpasują się w klimat naszego domu. Pasują również do mniej tradycyjnych wnętrz. Wiele zależy od doboru ich koloru i ozdób.

 

Wady ram drewnianych w oknach

 

Niestety główną wadą okien drewnianych jest ich cena. Są one bardziej kosztowne od popularnych okien PCV. Głównie za wysoką cenę okien drewnianych odpowiadają zabezpieczenia, które chronią je przed zbyt wysoką lub niską temperaturą. Konserwacja dobrej jakości okien również nie jest tania.

 

Jedną z wad okien drewnianych jest fakt, że aby mogły one przetrwać do kolejnych pokoleń, należy o nie stale dbać. Bardzo ważna jest konserwacja oraz uzupełnianie ubytków za pomocą specjalnej szpachli do drewna. Jeśli nie chcemy zrobić tego samodzielnie, taka usługa również może być kosztowna, ponieważ wymaga ona precyzji, ale również dość drogich środków do pielęgnacji drewna.

 

Czemu mimo wszystko warto wybrać okna drewniane?

 

Mimo wielu kosztów dodatkowych okna drewniane są dobrą inwestycją. Przede wszystkim mamy pewność co do ich trwałości. Wiemy również, że okna drewniane możemy odpowiednio konserwować, dzięki czemu przetrwają one kolejne lata. Uszkodzenie ramy okna drewnianego nie oznacza automatycznie, że jest ono do wymiany. Można zamówić je na wymiar oraz z wybranymi przez nas zdobieniami, które podniosą na pewno walory estetyczne naszego domu, czy mieszkania. Idealnie pasują one m.in. do loftowych pomieszczeń oraz takich domów, w których przeważa klasyczny styl mebli. Są idealne do pomieszczeń, których panuje dość surowy styl skandynawski, czy są meble stylizowane oraz boazeria drewniana na ścianach. Wiele osób czuje się znacznie lepiej w pomieszczeniu, w którym jest więcej drewna niż sztucznych komponentów.