Jak odnowić parkiet: cyklinowanie podłogi z desek

Renowacja drewnianych podłóg w domach

Drewno to szlachetny, elegancki i trwały materiał. Aby jednak zachowało swoje parametry i piękny wygląd, należy o nie dbać. Jeśli decydujesz się na montaż drewnianych podłóg wewnętrznych czy tarasowych, przygotuj się na systematyczną renowację powierzchni. Wykonywana regularnie, nie przysporzy Ci problemów, za to sprawi, że drewno będzie niemal nieśmiertelne. Sprawdź, o czym pamiętać.

 

Co jest największym wyzwaniem?

Drewniane powierzchnie powinny być pokryte preparatami ochronnymi, które zabezpieczają drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi czy działaniem wilgoci bądź innych, niekorzystnych czynników. Kłopot polega na tym, że warstwy ochronne z czasem się wycierają i co kilka lub kilkanaście lat trzeba odnawiać ochronę.

Wycieranie się warstw ochronnych jest zwykle najbardziej intensywne w miejscach najczęściej i najmocniej użytkowanych – pod krzesłami i stołem, w korytarzach i przedpokojach, a także w pokojach dziecięcych i ciągach komunikacyjnych w salonach. Te obszary najszybciej trasą połysk, a drewno w tych miejscach jest najbardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli w porę nie odnowisz warstwy ochronnej, cenne drewno może ulec zniszczeniu.

 

Czym impregnować drewniane podłogi?

O podłogi w domach szkieletowych (ale nie tylko – dotyczy to wszystkich drewnianych podłóg), możesz dbać na różne sposoby i wybierać do tego różne środki. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu popularne było pokrywanie podłóg błyszczącymi lakierami. Dziś oczywiście jest to jeden ze sposobów, jednak niejedyny.

Oprócz lakieru na rynku są dostępne także oleje do impregnacji drewna – twardniejące i nietwardniejące. Oleje twardniejące wysychają szybciej i są bardziej odporne na uszkodzenia niż oleje nietwardniejące, jednak zawierają także naturalne lub syntetyczne żywice oraz rozpuszczalniki. Oleje nietwardniejące mają bardziej naturalny skład, ale tworzą warstwy ochronne mniej wytrzymałe niż oleje twardniejące. Oleje chronią podłogi przed wilgocią, pękaniem i rozsychaniem się, a ich aplikacja jest stosunkowo łatwa.

Oprócz lakierów i olejów do renowacji podłóg wykorzystuje się także lakierobejce, które tworzą na powierzchni drewna transparentne powłoki. Lakierobejca może zmienić odcień podłogi, nie przykrywając jej naturalnego usłojenia. Chroni przed wilgocią czy szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, jednak produkt ten najczęściej stosuje się jako powłokę dekoracyjną.

 

Jak konserwować drewniane podłogi?

Niezależnie od tego, który preparat wybierzesz, jeśli Twoja podłoga była pokryta lakierem, musisz najpierw usunąć jego stare warstwy. Możesz do tego wykorzystać szlifierkę oscylacyjną lub tarczową z taśmami szlifierskimi, do których przytwierdza się papier ścierny. Przy jej pomocy pozbędziesz się lakieru z większości powierzchni podłogi. Do usunięcia starych warstw preparatów z trudniej dostępnych miejsc, możesz wykorzystać  papier ścierny i metodę manualną. Uważaj jednak przy tym, by nie uszkodzić powierzchni podłogi! Po wszystkim oczyść podłogę z pyłu i innych zanieczyszczeń. Na koniec możesz jeszcze raz zeszlifować całą podłogę.

Jeśli impregnujesz lub odnawiasz nielakierowaną podłogę, również konieczne będzie jej zeszlifowanie, jednak praca zabierze Ci prawdopodobnie mniej czasu i wysiłku niż usuwanie lakieru. Aby przygotować nielakierowaną podłogę do nałożenia np. oleju do drewna, użyj szlifierki lub zeszlifuj podłogę ręcznie. Po wszystkim również usuń zanieczyszczenia i pył, a także umyj podłogę delikatnie zwilżoną ścierką.

 

Uwaga! Drewniana podłoga, zwłaszcza niezabezpieczona, nie lubi wody! Nigdy nie dopuść więc do jej przemoczenia. W innym wypadku drewno może ulec uszkodzeniu lub pofałdowaniu.

Podczas nakładania nowych lakieru czy oleju, stosuj się ściśle do zaleceń producenta danego preparatu – przygotuj produkt zgodnie z instrukcją i pomaluj podłogę w odpowiednich warunkach. Wszystkie dane znajdziesz na kartach technicznych produktów.